5 cze 2015

Pociąg (do) smaków – Treno dei sapori.

Z inicjatywy włoskiej kolei Trenonord, powstał pomysł zaanektowania wiekowego pociągu, przerobienia go na szynowy środek transportu turystycznego i oddania w ręce zwiedzających okolice jeziora Iseo. Skrajnymi punktami trasy pociągu są miejscowości Brescia i Edolo, a to oznacza podróż przez najbardziej malownicze zakątki Franciacorty, wzdłuż brzegu jeziora Iseo oraz doliny Val Camonica. Mimo oldschoolowego wyglądu wagonów, wnętrze zostało całkowicie odnowione i wyposażone w najnowsze technologie multimedialne. Pasażerowie mają zapewnioną wygodę, przy zachowaniu klimatu podróży koleją z epoki. Ale to nie wszystko…


Treno dei sapori to nie tylko zwykły pociąg, który zawiezie nas od punktu A do punktu B. Podczas trwania podróży, gościom serwowane są przysmaki kuchni lombardzkiej, a także odbywa się tu degustacja wina prosto z Franciacorty i okolicznych winnic w towarzystwie licencjonowanych sommelierów. Dzięki kamerom umieszczonym na zewnątrz kolei turyści mogą podziwiać mijane atrakcje z wielu perspektyw. Mimo, że trasy liczą po kilkadziesiąt kilometrów, trzeba sobie zarezerwować na wycieczkę cały dzień, ponieważ plan obejmuje dłuższe postoje w wybranych miejscowościach, tak aby w towarzystwie licencjonowanych przewodników turyści w pełni mogli zapoznać się z historią, kulturą i krajobrazami mijanych terenów.
Trenonord oferuje wycieczki w weekendy oraz dni wolne od pracy (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja) i proponuje kilka klasycznych tras, a także kursy organizowane okazjonalnie, połączone z lokalnymi wydarzeniami, jak np. jarmarki bożonarodzeniowe, festa Świętego Krzyża na Monte Isola, Mostra Mercato w Bienno, itp.

Podstawowy program Treno dei Sapori Classic rozpoczyna się od zwiedzania z przewodnikiem miejscowości Iseo, skąd pociąg odjeżdża w kierunku Pisogne (XVI-wieczny kościół Santa Maria della Neve, stare miasto), następnie pociąg jedzie do stacji Provaglio d’Iseo (zwiedzanie monastyru Świętego Piotra) i popołudniu wraca do Iseo. Podczas przejazdów między miejscowościami serwowane są przekąski, a także odbywają się degustacje win.

Kościół Santa Maria della Neve, Pisogne

Iseo

Program niektórych wycieczek obejmuje także rejs statkiem - Lago con Gusto, zwiedzanie Parku Narodowego - Treno dei Pitoti Camuni (pierwszy obiekt UNESCO we Włoszech), czy podróż przez średniowieczną historię Val Camonica – Valle Camonica Medioevale. Pełną ofertę imprez Treno dei Sapori można znaleźć tutaj.

Incisioni Rupestri, UNESCO


m.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz