21 maj 2015

Jezioro Iseo i Monte Isola.

Mniej więcej w połowie drogi między jeziorem Garda a Como, 60 km od Bergamo spotykamy trzecie co do wielkości, polodowcowe jezioro włoskie – Lago d’Iseo. Miejsce magiczne, pełne niespodzianek z główną atrakcją – największą w Europie zamieszkałą wyspą położoną na jeziorze – Monte Isola. Ten otoczony górami akwen, oprócz szeregu wielu innych, ma niekwestionowaną zaletę – nie jest jeszcze tak skomercjalizowany i pełny turystów (co pewnie niebawem się zmieni) jak jego bracia Garda i Como, a widokowo i zapleczem turystycznym niczym im nie ustępuje. W dużym skrócie: ścieżki rowerowe a między nimi 65 kilometrowa prowadząca prawie w całości dookoła i nad brzegiem jeziora (miejscami łączy się z drogą samochodową); urokliwe miasteczka leżące na wybrzeżu (Sarnico, Iseo, Pisogne, Lovere), latem tętniące życiem włoskich festiwali i lokalnych imprez, do których nie dotarły jeszcze tłumy turystów i magnesy made in china, za to jak najbardziej zachowała się tradycja, kuchnia i typowo włoski styl życia; baza noclegowa od campingów po wysokiej klasy hotele niemające nic wspólnego z sieciowymi noclegowniami; bliskość ośrodków narciarskich (15 km); porty i promy wycieczkowe; niezliczone szlaki górskie okolicznych Alp Lombardzkich, raj dla amatorów sportów wodnych, lądowych i motorowych; Monte Isola, itd. Dzisiaj zajmiemy się jeziorem i jego wyspą, a sukcesywnie postaram się uzupełniać informacje na temat innych atrakcji okołojeziornych, grupując je w kilka kategorii.Lago D’Iseo (Sebino)

Liczby:
 • Powierzchnia 65 km2
 • Długość 25 km, szerokość 2,5 km
 • Głębokość 251 m
 • Wysokość lustra wody 185 m n.p.m.
Lovere
Regaty, Pisogne
Sarnico
Riva di Solto
Peschiera
Fragment trasy rowerowej Sarnico-Lovere


Jest to polodowcowe, otwarte jezioro, przez które przepływa rzeka Oglio, leżące u wlotu doliny Val Camonica w Lombardii (dolina Val Camonica rozciąga się między granicą jeziora Iseo a ośrodkiem narciarskiem Tonale). Dzięki temu, że cały niemiecko-snobistyczny tłum kumuluje się nad Gardą i Como, mamy zdecydowanie łatwiejszy i tańszy dostęp do infrastruktury oraz atrakcji oferowanych przez okolicę akwenu, nieskażonej masowym turystą. W małych, rodzinnych restauracjach czy kawiarniach spotykamy najprawdziwsze włoskie sceny, które nie są podporządkowane dziennemu cyklowi życia turysty, więc musimy się liczyć ze sjestą, pausami di pranzo, przerwą na aperitif o 11 rano, a także faktem, że zamawiając cappuccino w godzinach popołudniowych możemy być potraktowani jako niespełni rozumu. Panoramę miejscowości uzupełniają wąskie uliczki i ciasna zabudowa historycznych rynków, co bywa ciężkie do odnalezienia w popularnych kurortach.

Monte Isola
Zamieszkała przez 1700 osób wyspa leży w centralnej części jeziora Iseo, na wysokości miejscowości Sulzano/Sale Marasino od strony prowincji Brescia oraz Tavernola od strony prowincji Bergamo. Poza faktem, że jest największą, zamieszkałą wyspą Europy położonej na jeziorze, jest też najwyższą wyspą (600 m n.p.m.), a sama w sobie oferuje kilka atrakcji turystycznych:
 • Tradycyjne szkutnictwo i ośrodek produkujący sieci rybackie
 • Gaje oliwne
 • Santuario della Madonna della Ceriola – położone na samym szczycie wyspy XVI-wieczne sanktuarium z oryginalnymi freskami i XI-wieczną, drewnianą kaplicą. Z punktów widokowych umiejscowionych wokół świątyni rozpościera się widok na całe jezioro, Alpy oraz miejscowości ulokowane u ich podnóża
 •  Santuario di San Rocco
 • Restauracje serwujące świeże ryby i lokalne przysmaki kuchni lombardzkiej
 • Festa Santa Croce (św. Krzyża) – cykliczny festyn, mający swoje początki w 1836 roku, uwieczniający koniec panującej epidemii cholery. Miejscowość przyozdabiana jest kwiatami, a goście świętują kosztując lokalne przysmaki przy akompaniamencie zespołów muzycznych (najbliższa edycja odbędzie się w sierpniu 2015 roku)
 • Ścieżki rowerowe (dookoła wyspy lub na szczyt)

Festa Santa Croce
Wyrób szkutniczy

Jak dostać się na wyspę?
Rozwiązanie ekstremalne, ale nie niemożliwe – wpław (najmniejsza odległość z lądu prowadzi z Sulzano do Peschiery). Tradycjonalistom poleca się jednak mniej egzotyczne podróże, jakim są rejsy promami kursującymi z każdej lądowej miejscowości na wyspę (rejs trwa od 2 minut do 1,5 godziny, w zależności od wybranej trasy, rozkłady do pobrania tutaj. W okresie letnim istnieje wiele turystycznych możliwości do wyboru).

Jak poruszać się po wyspie?
Ruch 4-kołowy jest zamknięty (wyjątki stanowią pojazdy księdza, lekarza, burmistrza, transportu publicznego i zaopatrzenia). Tym samym mamy do wyboru spacer, rowery (na wyspie funkcjonuje wypożyczalnia rowerowa), rolki lub busiki kursujące między wyspowymi miejscowościami, które także podwożą prawie na sam szczyt góry, w okolice Sanktuarium i punktów widokowych.

Loreto i San Paolo
Toporny wygląd wyspy uprzyjemniają dwa malutkie „groszki” położone po przeciwległych stronach Monte Isola – mini, prywatne wyspy Loreto i San Paolo, które można podziwiać z bliska podczas rejsów wycieczkowych po jeziorze. Loreto jest ziemią, na której został wybudowany XVI-wieczny zamek rodem z Rodziny Addamsów, a San Paolo natomiast niegdyś pełniło funkcję monastyru, którego budynek w dalszym ciągu można oglądać. Obecnie obie wyspy są prywatnymi własnościami, a to oznacza brak możliwości zwiedzania posiadłości.

Loreto
San Paolo

Od czasu do czasu można być świadkiem zupełnie darmowych pokazów świetlnych, a to za sprawą sąsiedztwa gór:
Tym razem jako sponsor wpisu zgłosił się Mercedes, więc prezentujemy spot reklamowy nakręcony nad jeziorem Iseo. W roli głównej George Clooney:


m.

3 komentarze:

 1. Świetne miejsce na długie i krótkie wakacje, zwłaszcza jak ma się takiego przewodnika jak M. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To nie wazelina droga M. to szczera prawda! do dzisiaj na tapecie mojego telefonu widnieje zdjęcie zrobione podczas naszej wycieczki na Monte Isola :)

  OdpowiedzUsuń