2 cze 2015

Palio, czyli lokalne derby – Pieczarki vs Purchawki.

Tradycyjnie Palio oznacza zawody organizowane w obrębie miasta (i okolicznych wsi), w szranki których stają reprezentanci poszczególnych osiedli/dzielnic miejscowości. Najczęściej rywalizacja osadzona jest w klimatach średniowiecznych (najbardziej spektakularne), lub przyjmuje się konwencję bardziej współczesnych sportów. Podczas Palio miejscowość podzielona jest na strefy, których mieszkańcy stanowią ich reprezentacje, a każda drużyna (contrade) ma przypisaną historyczną nazwę, flagę i barwę, co bardzo widoczne jest także na ulicach miasta. 


Nazwy zespołów najczęściej mają konotacje historyczne, i tak na przykład miejscowość w której mieszkam słynie od lat z organizowania festynu Grzyba i Kasztana, więc drużyny noszą nazwy różnych gatunków grzybów (nie mogę pogodzić się z faktem reprezentowania PIECZAREK, które przez wielu nie są nawet uznawane za grzyby, ale nie ma co marudzić, więc FORZA PIECZARKI!). Mamy tu jeszcze Prawdziwki (a jak! Burmistrz też tu mieszka), Muchomory (te ze Smerfów), Koźlarze Czerwone (co to jest?), Purchawki, Huby itd.

Muchomory
Prawdziwki
Pieczarki
Najsłynniejsze włoskie Palio odbywa się w Sienie, dwa razy do roku, na cześć Matki Boskiej i sięga czasów średniowiecza. Reprezentanci 17 dzielnic miasta, ubrani w tradycyjne, średniowieczne stroje, przez wiele dni rywalizują w konkurencjach zręcznościowych, a do najbardziej widowiskowych zaliczyć można żonglowanie wielkimi chorągwiami w barwach contrade. Punktem, na który wszyscy czekają jest otwarta dla widzów gonitwa konna wokół głównego rynku w Sienie. Choć trwa jedynie kilkadziesiąt sekund jest najbardziej wyczekiwanym momentem podczas całego Palio. Zwycięstwo w wyścigu wiąże się z osławieniem dżokeja oraz jego contrade i jest źródłej wielkiej dumy i prestiżu.

Siena
Siena
Jedni mają Palio rodem z Robin Hooda, a inni muszą zadowolić się turniejem Briscoli czy Bouli. W każdym razie emocji nie brakuje. Ciekawa jestem jak wyglądałoby pokojowe Palio piłki nożnej w polskich warunkach w Katowicach czy Warszawie ;) Niektóre włoskie miasta zrezygnowały z organizacji Palio ze względu na kłótnie wewnątrz rodzin i przyjaciół, dotyczące rozgrywek.

Gokarty
Wyścig kolarski
Piłkarzyki
Bieg przełajowy
Tenis
Boule (Bocce)
Przeciąganie liny
Briscola
Siatkówka
Koszykówka
Piłka nożna

m.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz