28 maj 2015

Winna Franciacorta – Mała Toskania nad jeziorem Iseo.

Pozostając w bliskim sąsiedztwie jeziora Iseo przenosimy się do enoturystycznego regionu Franciacorta, słynącego z produkcji najlepszego, włoskiego wina musującego. Franciacorta ze względu na zbliżoną panoramę nazywana jest Małą Toskanią i związana jest z enoświatem od około 60 lat. Za sprawą zafascynowanego Szampanią Franco Zilianiego i przy dużym wsparciu finansowym rodziny Berlucchi, otworzył się nowy rynek włoskich bąbelków między Brescią a jeziorem Iseo. Mam szczęście otaczać się kilkoma osobami profesjonalnie związanymi ze światem win, którzy postawili sobie za punkt honoru przeprowadzić laika ze „Wschodu” (EUROPA ŚRODKOWA!!!) przez magiczną rzeczywistość tego szlachetnego trunku. Proces edukacyjny trwa (mam nadzieję, że szybko się nie skończy) i z pewnością mogę stwierdzić, że im więcej wiem, tym bardziej rozumiem namiętność pasjonatów tematu, a także, że jest to niekończąca się opowieść o bezwarunkowej miłości do wina.
Cytując znajomych sommelierów – Franciacorta to nie szampan, jedyną wspólną cechą tych dwóch trunków jest sposób ich wytarzania, a cała sztuczka polega na różnicy klimatycznej, podłoża, nasłonecznienia, itd. Nie jest ani lepsza, ani gorsza – jest zupełnie inna. Poza winami musującymi produkuje się tu także spokojne rodzaje trunków białych, różowych i czerwonych. Nie pokuszę się o opisywanie poszczególnych gatunków (jeśli ktoś chciałby zgłębić profesjonalnie temat, zobowiązuję się podpytać sommelierów) ale z chęcią przybliżę zarys tego unikatowego miejsca.

Brut

Montina

 
Ferghettina
Franciacorta to teren pełen wzgórz usłanych winnicami, między którymi wije się strada del vino oddająca do dyspozycji gości szerokie zaplecze agroturystyczne . Oplata ona spokojne pejzaże średniowiecznych zamków, renesansowych pałaców, wież, znakomicie zachowanych klasztorów i przede wszystkim tradycyjnych winnic. Gleba ze swoją wulkaniczną charakterystyką nadaje się idealnie do produkcji chardonney, pinot nero i pinot bianco, a serdeczność gospodarzy tworzy magiczną aurę podczas pobytu w winnicach. Strada del vino to 70 km przygody po nieskończonym świecie win, którą można pokonać samochodem lub rowerem, zatrzymując się w najpiękniejszych miejscowościach regionu, takich jak Erbusco, Provaglio d’Iseo czy Monticelli Brusati. Bliskość jeziora Iseo, po kilkudniowej enowycieczce, daje nam możliwość zmiany rodzaju aktywności i korzystania z wodnych atrakcji.

pole golfowe
Gussago


Miłośnicy dwóch kółek będą zachwyceni przygotowanymi propozycjami tras rowerowych, prowadzącymi przez najpiękniejsze miejscowości regionu Franciacorta. Mapę przykładowych tras zamieszczam poniżej, a szczegółowe opisy można przeczytać tutaj w języku angielskim lub włoskim.

trasy rowerowe Franciacorta

m.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz